W tym zadaniu celem jest przygotowanie algorytmu/struktury danych do zarządzania dynamiczną permutacją: pewnym ustawieniem liczb 1, 2, …, N w ciąg.
Na początku otrzymujemy ciąg π: ciąg parami różnych liczb π[1], π[2], …, π[N] z przedziału 1 do N. Następnie, należy obsłużyć operacje/zapytania następujących typów:
- zamień π[i] oraz π[j],
- wyznacz największą wartość spośród z, π[z], π[π[z]], π[π[π[z]]], …, πk[z].
Napisz program, który wczyta początkową permutację oraz operacje i zapytania, wyznaczy odpowiedzi na wszystkie zapytania i wypisze wyniki na standardowe wyjście.
Wejście
W pierwszym wierszu wejścia znajduje się jedna liczba naturalna N, oznaczająca długość permutacji. W drugim wierszu wejścia znajduje się N parami różnych liczb naturalnych πi, pooddzielanych pojedynczymi odstępami. W trzecim wierszu wejścia znajduje się jedna liczba naturalna Q, oznaczająca liczbę operacji/zapytań. W kolejnych Q wierszach znajdują się operacje/zapytania, po jednym w wierszu. Każde zapytanie jest postaci:
swap
xi yi – dla wartości 1 ≤ xi, yi ≤ N, wykonaj zamianę π[xi] oraz π[yi],query
zi ki – dla wartości 1 ≤ zi ≤ N, podaj największą wartość ze zbioru {zi, π[zi], π[π[zi]], …, πki[zi]}.
Wyjście
Dla każdego zapytania query
, zgodnie z kolejnością na
wejściu należy wypisać odpowiedź. Odpowiedzi dla zapytań należy
wypisywać w osobnych wierszach, bez dodatkowych odstępów.
Ograniczenia
1 ≤ N ≤ 100 000, 1 ≤ Q ≤ 100 000, 1 ≤ ki ≤ N.
Przykład
Wejście | Wyjście | |
|
|
Jasio przygotowuje się do Bajtockiej Olimpiady Informatycznej Juniorów. Wie, że jego słabą stroną obecnie są grafy. Dlatego trenuje zadania grafowe bardzo intensywnie. Ostatnio natknął się na problem o grafach funkcyjnych: grafach, w których każdy wierzchołek ma dokładnie jedną krawędź wychodzącą. Po takim grafie łatwo nawigować, wystarczy w każdym kroku podążyć krawędzią (jedyną) w stronę następnego wierzchołka.
W zadaniu, z którym walczy teraz Jasio, trzeba dla każdego wierzchołka i wyznaczyć sumę numerów wierzchołków, na jakie natkniemy w krokach o parzystych numerach wykonując taki spacer i kończąc go w wierzchołku, którego krawędź prowadzi do samego siebie. Jasio nie wie czy to coś zmienia, ale zauważył, że we wszystkich testach w tym zadaniu dla każdego wierzchołka i jego krawędź prowadzi do wierzchołka o numerze mniejszym niż i lub równym i.
Pomóż Jasiowi rozwiązać zadanie i trenować dalej.
Napisz program, który: wczyta opis grafu, wyznaczy dla każdego wierzchołka i sumę numerów wierzchołków na odległościach parzystych od i i wypisze wyniki na standardowe wyjście.
Wejście
W pierwszym wierszu wejścia znajduje się jedna liczba naturalna N, określająca liczbę wierzchołków grafu. W drugim wierszu wejścia znajduje się ciąg N liczb naturalnych Ti, pooddzielanych pojedynczymi odstępami – i-ta liczba określa, że krawędź z wierzchołka numer i wychodzi do wierzchołka numer Ti.
Wyjście
Twój program powinien wypisać na wyjście dokładnie N wierszy. W i-tym wierszu powinna się znaleźć odpowiedź dla wierzchołka i.
Ograniczenia
1 ≤ N ≤ 500 000, 1 ≤ Ti ≤ i.
Przykład
Wejście | Wyjście | Wyjaśnienie |
|
|
Ostatnią liczbą na wyjściu ma być 9 + 7 + 2 = 18, ponieważ wierzchołki ze zbioru {9, 7, 2} są w parzystych odległościach od wierzchołka 9. |
Na niektórych polach prostokątnej planszy znajdują się roboty. Każdy robot ma umieszczone cztery kamery pozwalające mu zobaczyć każdego innego robota (o ile takie są) w jednym z czterech podstawowych kierunków (góra, dół, lewo, prawo), w tym samym wierszu lub tej samej kolumnie, w której ów robot się znajduje.
Napisz program, który: wczyta pozycje robotów, wyznaczy liczbę par robotów, które widzą się nawzajem i wypisze wynik na standardowe wyjście.
Wejście
W pierwszym wierszu wejścia znajduje się jedna liczba naturalna N, określająca liczbę robotów. W kolejnych N wierszach znajdują się pary liczb xi oraz yi, oddzielone pojedynczym odstępem. Są to współrzędne pola, na którym znajduje się i-ty robot, odpowiednio numer wiersza oraz numer kolumny.
Wiersze i kolumny numerowane są kolejnymi liczbami naturalnymi.
Gwarantowane jest, że pozycje wszysktich robotów są parami różne.
Wyjście
W pierwszym (jedynym) wierszu wyjścia powinna się znaleźć jedna liczba całkowita – liczba (nieuporządkowanych) par robotów, które się widzą nawzajem.
Ograniczenia
1 ≤ N ≤ 500 000, 1 ≤ xi, yi ≤ 109.
Przykład
Wejście | Wyjście | Wyjaśnienie |
|
|
Sytuację z tego testu przykładowego obrazuje rysunek w treści powyżej. |